Lühtri (valgusti) paigaldamine ripp- ja betoonlakke

Üldjuhul lühtri  paigaldus ei tekita mingeid probleeme, isegi inimestel, kes ei ole olnud kunagi silmitsi sarnaste väljakutsetega. Kuid samas on lühtri  paigaldamisel siiski vaja  mõningad   teadmisi, kannatlikkust ja oskust.

Tehes  kõike  mitte nii nagu peab,  on oht teha tõsiseid vigu. Selle näiteks on liiga nõrk  konks,  mis lihtsalt ei kanna valgusti kaalu või  valesti ühendatud juhtmed . Ka on teatud erinevused valgusti paigaldamisel betoon- või ripplagedele .

Lühtri paigaldamine betoonlakke

Lühtri paigaldus algab sellest, et enne tööle asumist tuleb elekter töökohalt täielikult välja lülitada. Selleks tuleb välja lülitada elektrikilbis olev pea- või rühmakaitselüliti või võtta välja kaitsekorgid . Pinge puudumist tuleb töökohal kontrollida pingeindikaatoriga . Selline tegutsemine tagab töö turvalisuse. Peale elektri väljalülitamist võrgust  eemaldada vana valgusti. Kui olete valinud vanast raskema lühtri, peab  metallist riputuskonksu kontrollima ja vajadusel asendama tugevamaga. Esmalt puurida  laes kinnituskohta  sobiva läbimõõduga auk ja siis kinnitada ankur. See peab olema kinnitatud korralikult. lühter2 betoonlagi

    Panna  tähele, et betoonpaneelile saab kinnitada raskemaid  lühtereid, aga  kipsplaadist lagi ei pruugi sellist raskust ülal hoida.

    Enne lühtri paigaldamist  kontrolli , kuidas on paigaldatud  juhtmed, muidu oht kahjustada neid (mitte puurida auku juhtmete kohale!). Iga töö mis on seotud elektriseadmete paigaldusega  saab teha ainult ainult väljalülitatud elektri korral. Parem oleks, kui elektrilised ühendused teeb elektrik.

   Enne valgusti ühendamist teha kindlaks ja märgistada juhtmeotsad. Selleks tuleb korraks ettevaatlikult lülitada sisse vool ja kasutades indikaatorit või muud elektrimõõteriista, teha kindlaks, milline (millised) on faasijuhtmed, milline nulljuhe. Indikaator hakkab põlema faasijuhtme korral. Muidgi tuleb silmas pidada seda, et sel ajal oleks lüliti  ka sisselülitatud asendis.lühter3

   Edasi tuleb määrata valgustil, kus on nulljuhe ja kus faasijuhe. Kõige parem on, kui need on juba valmistaja poolt tähistatud. Vähimagi kahtluse korral pöörduda ikkagi elektriku poole.

    Juhtmete ühendusel kasutatakse klemmliiste, mis on harilikult valgusti komplektis.  Kui see pole mingil põhjusel võimalik, siis võib juhtmed ühendada mingil teisel viisil. Voolu all olevad isolatsioonita juhtmed tuleb sel juhul isoleerida isoleerpaelaga. Kõige selle tegemise juures tuleb pidevalt veenduda, et vool oleks välja lülitatud. Peale paigaldamist kontrollida kõike lühiajalise voolu sisselülimisega.

 Valgusti paigaldamine ripplakke.

Sellisesse kohta tuleb kõigepealt valida õige valgusti. Üldiselt ei sobi taldrikukujulised valgustid ja ka sellised, kus pirn on laele lähedal. Need võivad laele kõrge temperatuuriga kahju teha. Soovitav oleks selline valgusti, kus pirnid on laest eemal või suunatud allapoole.

Ripplae korral saab valgusti kinnitada, kasutades:

  • lae konksu
  • riputuskett
  • kinnitusplaat

 Kui otsustate kinnitada  lühtri  lakke rippkonksuga,  on  lihtsam  kinnitada  see kohe betoonalusele enne ripplae  paigaldamist. Sel juhul ei ole enam vaja  täiendavat  kipsplaadile kinnitust.

Paigaldusplaat võib olla standardne  või ristikujuline. Paigaldades  lühtrit, pead tingimata järgima ohutusnõudeid . Alati lülita elekter  enne  paigaldust välja.

 lühter1

2 thoughts on “Lühtri (valgusti) paigaldamine ripp- ja betoonlakke

  1. Hästi ja nii põhjalikult kirjutatud, et iga mats peaks saama selle korralikult ja ohutult tehtud, aitäh!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.